Syn.: Cereus giganteus Engelm., Pilocereus giganteus Rumpler
Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité
Rozšíření: Druh Madreanské oblasti Severní Ameriky, centrum areálu se nachází v Sonorské poušti ve státě Arizona, okrajově zasahuje i do jihovýchodní Kalifornie a na severozápad mexického státu Sonora. Jedná se o monotypický rod.
Ekologie: Roste v polopouštních a pouštních oblastech, v nadmořské výšce od 180 do 1400 m. Kvete od května do června, květy jsou opylovány hmyzem, netopýry i ptáky.
Popis: Gigantický kaktus s nezaměnitelným sloupovitým habitem, stonkem 5–15 m vysokým a 25–75 cm širokým. Stonek je nevětvený nebo jednoduše svícnovitě větvený zhruba od poloviny stonku, větve druhého řádu se vyvíjejí jen výjimečně. Větve jsou vystoupavé, souběžné s hlavním stonkem, žebra jsou silná, přímá. Trnů v areole je (8–)15–28(–50), jsou 1–3 cm dlouhé, bílé až šedé. Na mladých stoncích a hlavních větvích jsou trny tuhé, rovné a jehlicovité, silně vyvinuté, naproti tomu na starých primárních a sekundárních větvích jsou většinou pružné, zakřivené nebo zkroucené. Na nejstarších větvích často chybějí. Květy vykvétají v noci, otevírají se asi dvě hodiny po západu slunce, jejich okvětí jsou nálevkovitá, bílá, dosahují 6,5–8,5 cm v průměru, vykvétají až ve vyšším věku rostliny (údajně v 70. až 90. roce života). Plody jsou vejcovité, až 9 cm dlouhé, masité, jedlé.
Využití: Tento kaktus využívali původní obyvatelé Ameriky už v předkolumbovské éře, říkávali mu „saguaro“. Plody se pojídaly, vyráběly se z nich džemy, ale i kaktusové víno, ze semen se připravovala kaše. Zdřevnatělé cévní svazky stonku se používaly podobně jako dřevo ke stavbám.
V kultuře se tento druh pěstuje jen výjimečně, roste poměrně pomalu.
Záměny: V severním Mexiku by mohl být snad zaměněn s druhem Pachycereus pringlei, ten se však větví už v dolní části stonku a má také řidší žebra.
Ohrožení a ochrana: Podléhá ochraně mezinárodní úmluvy o obchodu s ohroženými druhy CITES.
Poznámka: Carnegiea gigantea je oficiálním rostlinným symbolem státu Arizona. Rodové jméno odkazuje na A. Carnegieho (1835–1919), amerického filantropa skotského původu a mecenáše systematického studia kaktusů.
Fotografovali Pavlína Zahradníková, listopad 2006 (USA, Arizona, okolí Phoenixu), Karel Bergmann, září 1972 (kristátní forma: USA, Arizona, Saguaro National Park) a květen 2009 (kvetoucí exempláře: Arizona, Organ Pipe Cactus National Monument).